T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı
HASEKİ DİNİ YÜKSEK İHTİSAS MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ

İnternet Ve Hukuk Konferansı Verimli Geçti

20.12.2017

İnternet Ve Hukuk Konferansı Verimli Geçti

İstanbul Üniversitesi'nde Öğretim Üyesi olan Doç.Dr. Abdurrahman SAVAŞ, 20 Aralık 2017 Çarşamba günü Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi’nde “İnternet ve Hukuk” konulu konferans verdi.

Doç.Dr. Abdurrahman SAVAŞ, konferansında; Bilgisayar ve İnternetin nasıl çalıştığını detaylı bir şekilde anlatarak hukuki durumlara da açıklık getirdi.

SAVAŞ, ayrıca İnternetin günümüzde yaygın bir iletişim aracı olarak kullanılması, beraberinde dikkat edilmesi gereken bazı kuralları, . İnternette güvenli bir şekilde gezinmek ve pc mizi tehlikelerden korumak için yapmamız gereken temel işlemler hakkında da bilgiler verdi.

"İnternet’in sonsuz özgürlükler alanı olmadığı, bugünkü kaotik ortama hukuk tarafından çözüm getirilebileceği veya ne ölçüde getirilebileceği incelenmiş ve tartışılmıştır. İnternet ve Hukuk arasında teknik, hukuksal ve mantıksal bağlantılar kurulmaya çalışılarak yerli ve yabancı mahkeme kararları ve hukuki düzenlemeler ışığında güncel sorunlara cevap aramıştır." diyen Doç.Dr. Abdurrahman SAVAŞ, "İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiğini iddia eden kişiler, TİB’e doğrudan başvurarak içeriğe erişimin engellenmesi tedbirinin uygulanmasını isteyebilir." dedi.

Konferansın sonuna doğru kursiyerlerden gelen soruları da yanıtlayan Doç.Dr. Abdurrahman SAVAŞ, Eğitim görevlileri ile ilmi sohbetlerinin ardından,Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Adil BOR'a çalışmalarında başarılar diledi, ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ederek Haseki'den ayrıldı.